Kancelář/Adresa pro korespondenci: Krásná Hora nad Vltavou 188, 262 56
Sídlo svazku
Zámeček - Ernestinum
Tyršova 106
Příbram I, 261 01
IČO: 04513151
Portál krizového řízení - informace pro obce
Informace ministerstva zdravotnictví
Zpracováno v rámci projektu „Implementační jednotka Strategického rámce rozvoje veřejné správy České republiky pro období 2014 – 2020“,reg. č. CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_019/0000125.
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie, Evropského sociálního fondu.
Vydalo Ministerstvo vnitra, odbor strategického rozvoje a koordinace veřejné správy v roce 2020.
Projekt „Posilování administrativní kapacity obcí na bázi meziobecní spolupráce“,registrační číslo projektu CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_019/0003017 zkráceně také „Centra společných služeb“ (CSS), je aktivitou Svazu měst a obcí ČR. Navazuje na úspěšný projekt „Meziobecní spolupráce“ realizovaný od května 2013 do listopadu 2015.
Činnost Center společných služeb (dále jen CSS) je zaměřena na aktivity, které přispívají k naplnění cílů uvedených v projektové žádosti. Strategickým cílem projektu CSS je zvýšení profesionality výkonu veřejné správy a poskytování a rozvoj veřejných služeb v území pomocí sdílení prostředků a kapacit jednotlivých obcí sdružených do dobrovolných svazků obcí dle zákona o obcích, v platném znění (dále jen DSO).
Cílem projektu CSS je prostřednictvím vytvoření CSS na bázi meziobecní spolupráce při DSO dosáhnout:
1) zkvalitnění a zefektivnění výkonu veřejné správy a veřejných služeb poskytovaných v rámci samostatné, příp. přenesené působnosti obcí,
2) zajištění rovnoprávnějšího přístupu občanů k poskytovaným veřejným službám,
3) zlepšení informovanosti občanů o poskytovaných veřejných službách,
4) zvýšení dostupnosti a kvality poskytovaných veřejných služeb pro občany,
5) přenos znalostí a vytvoření a/nebo rozšíření znalostní a zkušenostní báze zaměstnanců DSO, a ověřit tak funkčnost navrženého modelového řešení, které povede ke zvýšení odbornosti a optimalizaci administrativní kapacity obcí na bázi meziobecní spolupráce.
CSS poskytují potřebné a požadované služby (dle požadavků starostů, a dalších zástupců obcí) v oblasti veřejné správy s důrazem na samosprávné kompetence např. v oblasti rozvoje obcí, právního a správního poradenství, organizačních a ekonomických agend, finančně-rozvojového managementu, poskytování informačního servisu apod. CSS poskytují obcím rovněž odborné poradenství v oblasti přeneseného výkonu státní správy (přestupková agenda, správa poplatků, evidence obyvatel a další) s cílem zvýšit odbornost a efektivitu jejich rozhodování. Rozhodovací pravomoc zůstává vždy na samotných obcích.
CSS slouží jako společně sdílená administrativní kapacita obcí například pro:
přípravu obecně závazných vyhlášek, přípravu právních dokumentů, přípravu vzorů nájemních nebo kupních smluv, zajištění odborných konzultací k aktuálním novinkám v legislativě, přípravu pravidelných hlášení pro orgány státní správy, zajištění právních služeb pro obce, zajištění vzdělání v požadovaných oblastech veřejné správy, přípravu, řízení a administraci projektů obcí, přípravu, řízení a administraci projektů mikroregionu, monitoring dotačních titulů, projektové poradenství obcí, přípravu a pravidelné aktualizace webových stránek DSO, přípravu informačního zpravodaje pro občany, propagaci a zvyšování informovanosti o činnosti CSS, odborné konzultace k veřejným zakázkám, zpracování vzorových dokumentů k veřejným zakázkám, spolupráci při zadání veřejné zakázky včetně účasti v komisi pro výběr zakázky, organizaci společných nákupů energií nebo jiných komodit, prosazování společných zájmů např. při vyjednávání s dodavateli služeb obcí (odpady, elektřina, plyn, telekomunikace apod.), spolupráci při zajištění zpracování strategie rozvoje obce, spolupráci při zajištění zpracování územního plánu obce, odborné poradenství a spolupráci při sestavování rozpočtu obce, odborné poradenství v oblasti daní, konzultace se stavebními odborníky, sdílený stavební dozor investora, poradenství v oblasti přenesené působnosti obcí.
Další oblastí činnosti CSS je naplňování cílů stanovených v aktuálních rozvojových dokumentech DSO. Zaměstnanci CSS pravidelně monitorují a vyhodnocují průběh prací na naplňování cílů svého strategického dokumentu. Součástí těchto aktivit je i aktualizace strategických dokumentů, příprava akčních plánů, zpracování projektových záměrů, realizace projektů apod.
CSS má také roli kontaktního centra pro občany DSO. Zde se mohou, v případě omezené dostupnosti vlastního obecního úřadu, občané obracet se svými požadavky přímo na zaměstnance CSS.
Celková výše způsobilých nákladů: 394 197 690,81 Kč
Z toho přímé náklady( určeno pro podporu do zapojených území - DSO): 358 361 537,1 Kč
Celková realizace projektu včetně přípravné a závěrečné fáze probíhá v období 1.2.2016 až 31.7.2019, realizace projektu v rámci zapojených území(DSO) pak od 1.7.2016 do 30.6.2019.